16.02.2021

Відділ «Савранське бюро правової допомоги інформує»!!!

Поділ земельної ділянки
Протягом останнього часу у громадян все частіше постає питання про врегулювання земельних спорів. Та досить часто у громадян виникають питання : « Чи можна поділити земельну ділянку, яка перебуває у спільній сумісній власності?»
Законодавець визначив, що земельна ділянка – це частина поверхні землі з встановленим місцем розташування, кордонами, площею, правовим статусом, які відображаються в Державному земельному кадастрі ( ч.1 ст.79 Земельного кодексу України
Слід звернути увагу на те, що поділ земельної ділянки – це ділення однієї ділянки на декілька земельних ділянок з виготовленням окремих правовстановлюючих документів на кожну з них та присвоєнням окремих кадастрових номерів.
Зауважимо, що поділити можна тільки таку земельну ділянку, на яку оформлено право власності(користування) і є в наявності правовстановлюючий документ.
Поділ земельної ділянки може здійснюватись для різних цілей. Він необхідний тоді, коли необхідно продати, подарувати, обміняти не всю земельну ділянку, а лише її частину.
Необхідність в поділі нерухомого майна може виникати при розірванні шлюбу між подружжям, отриманні землі в спадщину.
Поділ земельних ділянок можливий за умови, що після поділу не буде порушено межі земельної ділянки та після поділу кожна з новостворених частин землі може стати індивідуальною ділянкою.
Підставою для поділу земельної ділянки можуть бути такі документи: засвідчена нотаріально заява власника земельної ділянки, посвідчений нотаріусом договір про поділ земельної ділянки .
Поділ землі можна оформити шляхом розроблення технічної документації землевпорядною організацією щодо поділу земельної ділянки.
Крім нотаріальної заяви на поділ земельної ділянки, землевпорядній організації також треба надати: засвідчену нотаріально копію правовстановлюючого документу на земельну ділянку (державний акт, договір купівлі-продажу, дарування, міни, тощо); копії ідентифікаційних даних власника (паспорт, ідентифікаційний номер).
Якщо власників земельної ділянки декілька (спільна часткова власність між співвласниками), то в такому випадку укладається нотаріальний договір на поділ земельної ділянки між співвласниками. У випадку якщо ділянка ділиться особливим чином, не окремими рівними частинами, або на земельній ділянці є забудова, то в цьому випадку необхідна також кадастрова зйомка земельної ділянки.
Розроблена землевпорядною організацією технічна документація на поділ земельної ділянки подається на розгляд місцевого управління Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки, яке реєструє новоутворені в результаті поділу земельні ділянки в Державному земельному кадастрі України.
У разі поділу земельної ділянки, державна реєстрація земельної ділянки, що була до її поділу скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.
Після реєстрації нових ділянок в ДЗК, державний кадастровий реєстратор видає витяги з кадастру (ДЗК) на підтвердження проведених змін. Кожній земельній ділянці, що утворилась в результаті поділу, присвоюється новий кадастровий номер, який буде зазначено у відповідному витягу з кадастру
Після отримання витягів з кадастру на земельні ділянки, що утворились в результаті поділу, необхідно звернутись до центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса з метою реєстрації права власності окремо на кожну новоутворену в результаті поділу земельну ділянку
Після виконання реєстратором усіх необхідних реєстраційних дій громадянин зможе отримати витяг з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на нерухоме майно(земельну ділянку).
Зауважимо, що порядок поділу земельної ділянки регулюється Земельним кодексом України, Законом України «Про землеустрій»,Законом України «Про державний земельний кадастр» .
Отже, поділ земельної ділянки можливий лише в порядку, передбаченому чинним законодавством , тобто в іншому ж випадку поділ земельної ділянки не матиме правових наслідків. У разі порушення земельного законодавства , правопорушник притягується до відповідальності у встановленому чинним законодавством порядку.
Звертаємо вашу увагу на те що безоплатну правову допомогу, консультацію або роз’яснення з земельних питань можна отримати в Савранському бюро правової допомоги за адресою: Одеська обл., смт. Саврань, вул. Соборна, 9, каб. 9(перший поверх Саранської РДА) Тел.: (04865) 3-31-03. Чи за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.
Савранське бюро правової допомоги