18.12.2020

Операція “Новорічна ялинка”.

На виконання доручення Державної екологічної інспекції України від 25.11.2020 №270 про посилення заходів державного нагляду (контролю) під час заготівлі та реалізації дерев хвойних порід у передноворічний період в районі розпочато проведення щорічної природоохоронної операції “Новорічна ялинка”. З початком операції «Новорічна ялинка -2020» будуть проводиться рейди по дотриманню законності продажу і придбання новорічних ялинок в населених пунктах району .
Слід зазначити, що відповідальність за незаконну порубку, пошкодження, перевезення й зберігання незаконно зрубаних дерев тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 до 1020 грн., а на посадових осіб – від 2550 до 5100 грн.. Окрім штрафу, у разі виявлення зазначених фактів, фахівці екологічної Інспекції будуть обраховувати ще й шкоду, заподіяну самовільним порубом. Відповідно до Постанови Кабміну від 23.07.2008 № 665, у грудні-січні потроюється розмір збитків за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року. Сума збитків, яку доведеться відшкодувати за кожну нелегально зрубану новорічну ялинку, залежатиме від діаметру дерева у корі біля шийки кореня: до 10 см – 498.45 грн. від 10,1 до 14 см – 878.22 грн. від 14,1 до 18 см – 2254,92 грн. від 18,1 до 22 см – 4628,52 грн. Тобто, цьогоріч спроба вкрасти з лісу навіть одну невеличку ялинку обійдеться “зеленому браконьєру” щонайменше в 1008,45 грн., що значно дорожче, ніж купити “легальне” новорічне дерево.
Так, за інформацією Савранського держлісгоспу, цьогоріч у передноворічний період лісівники планують реалізувати 400 хвойних деревець. Новорічну красуню можна буде придбати прямо в лісництвах підприємства – це буде дешевше, ніж на ялинкових базарах.
За прогнозом, середня ціна за метрове деревце по області складатиме близько 55 грн. Купуючи ялинку, варто пам’ятати, що кожне дерево обов’язково повинно бути промарковане спеціальним уніфікованим засобом: самоклейною етикеткою або ж пластмасовою биркою-стяжкою. На кожній з них розміщується унікальний номер та відповідний йому штрих код. Ці дані заносяться до Системи електронного обліку деревини, яка містить інформацію про постачальника. Тому прямо на ялинковому базарі кожен бажаючий може перевірити походження деревця. Для цього на сайті https://open.ukrforest.com/ або ж у мобільному додатку для Android “yalynka.info” потрібно просто ввести номер із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки. У випадку, якщо в електронному обліку інформація за введеним номером відсутня, це може свідчити про сумнівне походження ялинки. Савранська районна державна адміністрація закликає кожного бути екологічно свідомим: не винищувати лісові насадження та купувати новорічні ялинки тільки в організованих пунктах продажу. Ще раз наголошуємо: по району працюватимуть рейдові групи, а тому кожна спроба обійти закон може вилитися у зіпсований передноворічний настрій та сплату чималих коштів.