06.06.2018

Обережно Амброзія!

 На території Савранського району набуває поширення небезпечний карантинний бур’ян - амброзія полинолиста.  Розвиваючи потужну корневу систему і пряме розгалужене стебло, маючи високу плодючість, цей бур’ян з неймовірною швидкістю  та  агресивністю  заселяє угіддя, витісняючи культурні та інші рослини. Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження,. Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні – вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10 - 15 років, при сприятливих умовах до 30 - 50 років. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає. Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і відзначається великою біологічною активністю. Амброзія полинолиста, будучи в Україні карантинною бур'янистою рослиною, практично засмічує в даний час всі польові культури, насамперед поля, зайняті просапними, овочевими й баштанними культурами.

 

Окрім шкоди яку  з амброзія завдає сільському господарству, вона негативно впливає на здоров'я людей .

 

       Кожного року зростає кількість людей, які страждають на алергію. Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини – має надзвичайно високу алергенну дію. В період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 50 км), а потрапивши в органи дихання людей, очі, ніс, бронхи, викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми. Лікування алергії, заподіяної пилком амброзії, довге і важке, а часом безрезультатне.

 

    Основні способи боротьби з бур'яном зводяться до проведення карантинних заходів: систематичного обстеження сільськогосподарських угідь, ретельного очищення насіннєвого матеріалу, запобігання ввозу амброзії із підкарантинних зон в незасмічені ареали.

 

   У населених пунктах одним із ефективних заходів знищення амброзії полинолистої є скошування до цвітіння і механічне видалення рослин з грунту. Постійне скошування, не зважаючи на високу отавність рослин, може зменшити насіннєву продуктивність до 74 % залежно від їх кількості та часу проведення. Найкраще скошувати амброзію в період викидання чоловічих волотей, оскільки скошена в цей період вона, в більшості випадків, не відростає.

 

      Застосовування гербіцидів залишається найефективнішим та економічно доцільним способом захисту від амброзії, при цьому слід враховувати, що амброзія чутлива до гербіцидів на початку розвитку - до утворення 2-5 справжніх листків, а в подальшому її стійкість зростає.

 

      Ефективним методом знищення амброзії на узбіччях доріг, неугіддях є внесення гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні  та постійне скошування на початку бутонізації не допускаючи цвітіння.

 

      Таким чином, щоб запобігти поширенню та контролювати чисельність амброзії полинолистої в агроценозах і на необроблюваних землях, потрібно застосовувати всі заходи одночасно, зокрема запобіжні та винищувальні (механічні, хімічні).                                    

 

       Відповідно до ст.ст. 12, 47 Закону України «Про карантин рослин» правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання органами державної влади та приватними особами.  При порушенні законодавства про карантин рослин, вони несуть відповідальність згідно із законом.                                                              

 

      Враховуючи вищесказане  звертаємось до голів сільських рад,  керівників агроформувань всіх форм власності, керівників установ, організацій району та власників присадибних ділянок систематично проводити обстеження та провести захисні заходи проти амброзії полинолистої.