11.06.2014

ДО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО КОНСТИТУЦІЇ ПОТРІБНО ПІДІЙТИ ВИВАЖЕНО

На сучасний момент одним з найактуальніших питань у нашій державі є внесення змін до Конституції, які, зокрема, передбачають проведення реформи місцевого самоврядування, децентралізацію виконавчої влади. Нещодавно голова Савранської районної ради Олександр Бринза взяв участь у розширеній нараді з питань децентралізації виконавчої влади з представниками органів місцевого самоврядування ряду областей, яка відбулася у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Ми попросили Олександра Юрійовича поділитись враженнями від участі в цьому зібранні та висловити своє бачення щодо згадуваного реформування.
- Як заявив головуючий на розширеній нараді Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман, уряд рішуче налаштований на проведення реформи місцевого самоврядування. Адже та система управління на місцях, яка існує нині, не спрацьовує належним чином. Учасників наради ознайомили з основними положеннями реформи. Система управління має бути трирівневою: регіони – райони – громади. Більшість повноважень, які зараз мають державні адміністрації, буде передано виконавчим комітетам при обласних і районних радах. Замість держадміністрацій планується створити державні представництва, які, в основному, здійснюватимуть нагляд за відповідністю законодавству актів органів місцевого самоврядування, координуватимуть і спрямовуватимуть роботу державних інспекцій та тери-торіальних органів виконав-чої влади. Реформа має на меті раціональне впорядкування територіального устрою. Тобто, кожна адміністративно- територіальна одиниця повинна бути фінансово самозабезпеченою і самостійно вирішувати питання витрат своїх ресурсів. До того ж кожна міська, селищна чи то сільська громада зобов’язана з власного бюджету утримувати об’єкти соціальної сфери (заклади медицини, освіти, культури), які розташовані на її території, правоохоронний підрозділ тощо. На балансах обласних і районних рад відповідно перебуватимуть аналогічні заклади вищого рівня. Зважаючи на це, планується значно зменшити, порівняно з теперішньою, кількість районів і громад. В той же час, як було запевнено на нараді, процес злиття територіальних одиниць має відбуватися за добровільної згоди їх мешканців. 
З огляду на вищесказане, мене хвилює кілька моментів. По-перше, те, що питання створення, ліквідації, реорганізації районів передається від Верховної Ради Кабінету Міністрів. А отже, його вирішенням займатиметься обмежена кількість осіб, до того ж серед них не буде людей, які представляють інтереси регіонів. Тому, на мою думку, тут обов’язково має бути законодавчо закріплено врахування думки жителів цих районів, яку вони висловлюватимуть через референдум. 
Наступний момент – фінансове самозабезпечення району і громад. Основне виробництво Савранщини – сільське господарство, доходи від якого далеко не покривають усіх необхідних витрат. На жаль, сьогодні в районі практично немає підприємств з переробки сільськогосподарської продукції, що вагомо знижує фінансову спроможність краю. Мало знайдеться у нас і сільських рад, які самостійно можуть повністю забезпечити життєдіяльність інфраструктури своєї громади. Проте хочу звернути увагу на такий аспект. Кількість областей планується залишити тією самою, що й нині, – 24. Та, як свідчать статистичні дані, з них тільки 6 не кредитуються з державного бюджету. Тому, вважаю, питання адміністративно-територіального поділу слід добре продумати і все ретельно прорахувати. Як на мене, Савранський район має отримувати компенсацію за те, що інші регіони, переробляючи вироблену нашими сільгоспвиробниками продукцію, відповідно мають більші прибутки.
І останнє. Не хотілося б, аби обговорення питання адміністративного реформування використовували у своїх вузькопартійних інтересах різні політичні сили. Мовляв, при попе-редній владі район утримувався, а при теперішній його ліквідують. Впевнений, можливості зберегти Савранщину як адміністративно-територіальну одиницю є. Для цього необхідні ви-важені і прораховані зміни в законодавстві, які б гарантували громадам право на самовизначення. Тому жителям району потрібно взяти активну участь в обговоренні змін до Конституції. Подавайте свої пропозиції до робочих комісій, створених при районній раді і райдержадміністрації. Висловлюйте свої думки на сторінках районної газети.