06.03.2012

Відомості про фонди

                                                 ФОНДИ

 

73 фонди, 8799 од.зб.,  (1944 -2012 рр.)

642 од. обл. Фотодокументiв (1925; 1950; 1966-2016 рр.)

1 од. обліку відеодокументів (2007 р.)

 

1944-2012 рр.

 

Хронологічно найбільш ранні документи архівного відділу Савранської районної державної адміністрації  Одеської області – це документи уповноваженого міністерства заготівель Савранського району, протоколи засідань правління та загальних зборів колгоспів району, що датуються  1944 роком. В них прослідковується нелегкий період відбудови після визволення району від німецько-румунських загарбників у березні 1944 р. Є відомості про участь колгоспників району у  будівництві Савранської ГЕС. 

 

Найважливішою складовою частиною архівного надбання Савранщини є фонди органів управління і влади – біля 5000 справ. Вони надходили до архівного відділу   з моменту його заснування, і хронологічно охоплюють період з 1944 року по теперішній час. В них представлені  рішення органів влади про виділення  земельних ділянок, про будівництво і благоустрій, про створення  нових підприємств, організацій та установ.

 

     Архівний відділ  зберігає документи фінансових установ : фінансового управління ( ф.Р-49, 1944-2001)  та відділення Державного казначейства у Савранському районі (ф.103, 1996-2005) . Фонди містять відомості про затвердження та виконання  бюджеу району,  зведення сітки і штатів бюджетних установ району, акти оцінки майна, яке переходить у власність держави та інш.

 

   Серед документів фондів колгоспів ( КСП), управління сільського господарства  району  містяться відомості про розвиток сільського господарства, документи про організацію сільськогосподарських і промислових виставок. У фонді  відділу Держкомзему у Савранському районі зберігаються документи про рекультивацію земель , зняття і використання родючого грунту,  звіт щодо реформування аграрного сектору економіки, про розмежування земель державної та комунальної власності, по інвентаризації земель населених пунктів та за межами населених пунктів, про хід грошової оцінки земель.

 

     Архів зберігає фонди установ народної освіти, культури, охорони здоров’я. 

 

В архівному відділі зберігається фотофонд «Історичні події та особистості Савранського району» . Фотоматеріали (1925; 1950; 1966-2016 рр.) охоплюють всі сторони життя району.  Є фотографії  Савранської ГЕС, які датуються 1950 р. – роком початку діяльності ГЕС. Особливо цікавими є фотознімки підземних лабірінтів, збудованих за часів турецького панування.

 Особливо цінними є зображення будинків старої і сучасної архітектури, вулиць, пам’ятників,  розташованих на території Савранського району,  святкування різних подій, ювілеїв, свят.

В цьому ж фонді зберігаються фотографії керівників та колективів  установ, підприємств та організацій району, а також жителів району, які  за значні успіхи у праці  відзначені державою. 

 

        Відеоматеріали (1 касета, 2007 р.) – це сюжети про  проведення у Савранському районі Дня пам’яті жертв голодоморів.

        В архівному відділі зберігається три колекції:  « Голодомор 1932-1933 рр. в Савранському районі»,  «Повсякденне життя сільського населення Савранського району у період окупації під час Другої світової війни», «Анкета ветерана Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.».

 

       Події політичного життя району висвітлені у фондах виборчих комісій з місцевих виборів у Савранському районі.